Την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές/τριες της ΣΤ τάξης επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Ευγενίδου - Πλανητάριο και είχαν την ευκαρία να παρακολουθήσεουν την εξαιρετική παράσταση: "Η Ιστορία της Γης".

Πώς γεννήθηκε και πώς εξελίχθηκε η Γη μας στο πέρασμα του χρόνου;

Πώς σχηματίστηκαν οι οροσειρές στην επιφάνειά της, αλλά και οι βαθιές τάφροι στον ωκεάνιο πυθμένα; Πώς προκαλούνται οι σεισμοί και οι ηφαιστειακές εκρήξεις;

Και γιατί σήμερα η Αφροδίτη και ο Άρης είναι τόσο εχθρικοί στην ζωή, σε αντίθεση με τον πλανήτη μας; Παρόλο που γνωρίζουμε ήδη πολλά, η προσπάθειά μας να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για την γένεση και την εξέλιξη του Ηλιακού συστήματος συνεχίζεται.

Οι μαθητές/τριές μας πραγματοποίησαν μέσω της παράστασης ένα συναρπαστικό ταξίδι στον χρόνο για να ανακαλύψουν την Ιστορία της Γης.