Την Τετάρτη 31-01-2024 οι μαθητές/τριες της Γ΄τάξης επσκέφθηκαν το Εργαστήρι Κεραμικής "ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ", στο Μοσχάτο, και είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τα δικά τους καλλιτεχνικά ταλέντα μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: "Ζωγραφική-Χαρακτική-Μυθολογία αποτυπωμένη σε πιάτο".

Μέσα από μια πλούσια θεματολογία, με πηλό νερό και χρώματα και με οδηγό την φαντασία τους δημιούργησαν τα δικά τους μικρά έργα. Παρακολούθησαν στον τροχό κατασκευή μοντέρνας φόρμας με επεξήγηση στα στάδια κατασκευής και είχαν την ευκαιρία να πλάσουν στον τροχό.

Τα έργα των παιδιών μετά το τέλος του προγράμματος θα ψηθούν στον φούρνο κεραμικής και θα αποσταλούν στο σχολείο τις επόμενες ημέρες.