Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις σε μουσεία είναι πάντα εντυπωσιακές. Μια επίσκεψη στο μουσείο της Ακρόπολης πραγματοποίησαν οι μαθητές της Δ’ τάξης από το 17ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023.

Όταν έφτασαν, έκατσαν στις σκάλες κι έφαγαν. Όταν ήρθε η ώρα να μπούνε στο μουσείο, μάζεψαν τα πράγματα τους και περπάτησαν ως την πόρτα. Αρχικά κάθισαν σε έναν χώρο, άφησαν τα πράγματά τους και άρχισαν να συζητούν για όσα έβλεπαν γύρω τους.

Μετά ήρθε η ξεναγός τους και άρχισε να τους μιλάει για τα εντυπωσιακά μνημεία που υπήρχαν σε όλο το μουσείο. Πήγαν αμέσως στον τρίτο όροφο, αφού διέσχισαν όλους τους ορόφους με τα γυάλινα πατώματα και τα αρχαία αγάλματα. Εκεί είχε τα πιο εντυπωσιακά γλυπτά που είχαν δει ποτέ, τα γλυπτά του Παρθενώνα. Καθώς από τα τζάμια έβλεπαν απέναντι τον ναό, οι μαθητές παρατηρούσαν τα γλυπτά που αναπαριστούσαν σκηνές από τη μυθολογία των αρχαίων Ελλήνων. Είδαν και πολλά αντίγραφα επειδή τα αυθεντικά βρίσκονται στο Βρετανικό Μουσείο. Ακόμη, έμαθαν για την ιστορία του Παρθενώνα και για την κλοπή των γλυπτών από τον Έλγιν. Στο τέλος της ξενάγησης πέρασαν από τα πωλητήρια του μουσείου και επέστρεψαν στα λεωφορεία τους.

Η συγκεκριμένη επίσκεψη ήταν υπέροχη και ενθουσίασε τους μαθητές οι οποίοι ανέφεραν στις δασκάλες τους ότι θα ήθελαν να ξαναπάνε μια τέτοια επίσκεψη σε μουσείο ή αρχαιολογικό χώρο.

Από τους Σ. Νικολ. & Τ. Εμμαν.