Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εργαστήρι Κεραμικής, στο Μεταξουργείο.

Τα παιδιά αφού είδαν τον αγγειοπλάστη να φτιάχνει αγγεία στον τροχό, παρακολούθησαν μία παράσταση κουκλοθέατρου, η οποία πραγματεύονταν επίσης την τέχνη της αγγειοπλαστικής με εμψυχωτικό τρόπο, και στη συνέχεια δημιούργησαν τη δική τους κατασκευή.

Βασική θεματική για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ήταν τα αρχαία παιχνίδια όπου τα παιδιά δημιούργησαν την Πλαγγόνα, την αρχαία κούκλα που είναι αφιερωμένη στη Θεά Άρτεμη, αλλά και άλλες κατασκευές παιχνιδιών από την Αρχαιότητα.

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για τους/τις μικρούς μαθητές/τριές μας!