Την Παρασκευή 2 Ιουνίου 2023 οι μαθητές/τριες των Α΄ και Β΄ τάξεων παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "ΒΟΥΡΤΣΙΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ", που παρουσίασε η οδοντίατρος κ. Συρανίδου Ελένη.

Το πρόγραμμα στοχεύει στην ασφαλή και επαρκή ενημέρωση των μαθητών ηλικίας 5-6-7 ετών (Νηπιαγωγείο, Α' & Β' τάξεις του Δημοτικού), για τη σωστή Στοματική Υγιεινή μέσω του βουρτσίσματος των δοντιών.

Οι θεματικοί άξονες που αναπτύχθηκαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος είναι οι εξής:

• Τα δόντια μας
  • Από τι αποτελείται το δόντι
  • Μικρόβια και οξέα από τις τροφές στην στοματική κοιλότητα
  • Ποια είναι τα μικρόβια
  • Πώς δημιουργούνται
  • Τι προκαλούν στα δόντια
  • Υγιεινή και βασικοί κανόνες
  • Σωστό βούρτσισμα των δοντιών πρωί και βράδυ
  • Χρόνος βουρτσίσματος των δοντιών
  • Κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε την οδοντόβουρτσα
  • Κάθε πότε πρέπει να πηγαίνουμε στον Οδοντίατρο - Πρόληψη

Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και πραγματοποιείται με την αρωγή των κατά τόπους Οδοντιατρικών Συλλόγων σε νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία σε συγκεκριμένους νομούς στην Ελλάδα.